LABUDU LONČARU – NAGRADA “KLEMENS JANICKI”

Veliko i zasluženo priznanje, književna nagrada „Klemens Janicki“ će od danas krasiti vitrine crnogorskog pjesnika Labuda Lončara, naime, komisija za dodjelu renomirane, tradicionalne nagrade u čast velikog poljskog pjesnika, donijela je jednoglasnu odluku da ovo priznanje za 2022. god. pripadne njemu.

Nagrada Klemensa Janickog je osnovana na inicijativu Jana Goreca-Rosinskog početkom 90 -ih godina XX stoljeća a dodjeljivana je od strane tro-mjesečnika Metaforaa kasnije prelazi pod okrilje filološko-artističkog tro-mjesečnika Tema koji je dodjeljuje svake godine. Nagrada promoviše originalno artističko stvaralaštvo u umjetnosti, književnosti i muzici a takođe i ono u okviru novinarske djelatnosti.

U sastav skupštine Književne nagrade im. Klemensa Janickog ušlo je puno utjecajnih ličnosti poljskog kulturnog života, među ostalim: Petar Kuncewicz, Jan Gorec-Rosinski, Jerzy Sulima Kaminski, Andrzej K. Waskiewicz, Nikos Chadzinikolau. Laureati su bil među drugima: Jidi Majia (Kina), Tie Ning (Kina), Vania Angelova (Bulgaria), Julian Kawalec, Erna Rosenstein, Leslaw M. Bartelski, Wojciech Siemion, Edward Redliński, Andrzej K. Waśkiewicz, Jerzy Puciata, Eleonora Harendarska, Andrzej Baszkowski, Marianna Bocian, Urszula Guźlecka, Jerzy Szatkowski, Zdzisław Prus, Jerzy Grundkowski, Kalina Izabela Zioła.

Prisjetimo se ko je bio čovjek po kome nosi ime ova prestišna nagrada:

Poljski (iako je pisao na latinskom) pjesnik renesansnog perioda, Klemens Janicki, rođen je 17. novembra 1516. godine u Januškovu kod Žnina. Rođen je u siromašnoj seljačkoj porodici, ali je na sreću stekao moćne pokrovitelje. Studirao je na Akademiji Lubranski u Poznanju. Godine 1536. postao je sekretar nadbiskupa Gnjezna Andžeja Kžickog. Pod njegovim pokroviteljstvom, pisao je povremene elegije. Sledeći pokrovitelj Janickog bio je Pjotr Kmita, vojvoda krakovski, koji ga je primio na svoj dvor. Ovaj period je rezultirao političkim radom i odlaskom na studije u Padovu (1538-1540). 22. jula 1540. godine doktorirao je filozofiju na lokalnom univerzitetu. Papa Pavle III ga je zauzvrat nagradio laureatom poezije. Nažalost, ubrzo je morao da se vrati u zemlju jer ga je napala bolest – vodeni ascites. Zanimljivo, Janički je verovao da je uzrok njegove bolesti to što je od detinjstva pio samo vodu! (ipak je izbegavao alkoholna pića). Po povratku je postao paroh u Golačovu. Nažalost, na ovoj funkciji je bio samo tri godine – umro je 1543. (tačan datum nepoznat) u Krakovu sa samo 27 godina.

odgovor.me

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena.