PRILOG POZNAVANJU PTICA ROŽAJSKOG KRAJA (II) – dr Rifat Muković
Lullula arborea – šumska ševa, ševa krunica
E: Wood Lark D: Heidelerche
Ševa krunica je naša stanarica sa izraženom zimskom skitnjom. Najzastupljenija od svih ševa. Voli da se odmara i posmatra svoje stanište sa električnih žica pa sam je u jednom takvom trenutku i snimo. Gnijezdi se dva puta u toku godine.
Već od ranog proljeća našim šumama i pašnjacima odjekuje njen ljupki, flautasti, melanholični pjev.
Motacila alba – bijela pliska
E: White wagtail D: Weisse bachstelze
Bijela pliska je jedna od najbrojnijih ptica rožajskog kraja. Gnijezdi se dva puta u toku godine. Širi svoj areal. Vrijedna i živahna ptica.
Ovoj pliski ne smeta baš previše žičana ograda jer će je za koji trenutak preskočiti.
Lanius corullio – rusi svracak
E: Red – backed Shrike D: Rotruckenwurger
Jako zastupljena ptica koja iz godine u godinu ostaje vjerna svojoj teritoriji. Njegovo stanište je skoro isključivo vezano za šiblje i žbunje, ali ga ipak najviše ima tamo gdje ima gloga i šipurka. Ima neobičnu osobinu da svoj plijen nabode na trn gloga ili šipurka. Smatra se da ovako pravi zalihe hrane. Najčešće lovi insekte, ali nerijetko miševe i sitne ptice. Hrabro čuva svoj areal i otjeraće svaku pticu sa njega. Gnijezdi se jednom u toku godine
Cinclus cinclus – vodeni kos
E: Dipper D: Wasseramsel
Stanarica naših rijeka i potoka. Područje nastanjenosti prelazi 1000 mnv. Gnijezdi se dva puta u godini. Gnijezdo smješta ispod mostova, na strmoj obali, uz vodene propuste i sl. Spada među najprivlačnije ptice jer umije plivati, roniti i brčkati se u vodi za koju je iskonski vezan, jer u njoj lovi crviće, koji su mu glavna hrana.
Oenanthe oenanthe – obična bijelka, bjeloguza
E: Wheatear D: Steinschmatzer
Selica. Dolazi nam početkom aprila a na jesenju seobu polazi krajem septembra. Nastanjuje otvorena staništa podgorina, pašnjake i livade sa kamenjarima. Voli biti i u blizini seoskih naselja. Gnijezdo gradi na tlu među kamenjem ili preotme gnijezdo tekunici. Pratio sam gniježdjenje ove ptice u pukotinama kamenih mostova. Ima dva gniježdjenja. Broj ovih ptica je u porastu.
Erithacus rubecula – crvendać, čučak
E: Robin D: Rotkelhen
Ovaj nježni i predivni stanovnik naših šuma nas napusti samo u toku hladne zime, da bi sa prvim znacima proljeća ponovo zapjevao našim gorama. Ima dva gniježdjenja u godini. Gnijezdo smješta u kosim i vertikalnim terenima na tlu. Nalazio sam gnijezda u homarima i uz obale riječnih tokova, u strmini, nešto iznad obale. Čučak je simpatičan, živahan i pun života, lijepo pjeva i ne boji se suviše čovjeka.
Turdus viscivorus – drozd imelaš
E: Mistle Thrush D: Misteldrossel
Stanarica. Uz crnog kosa najbrojniji drozd. Živi u crnogoričnim šumama, ali se može vidjeti i na otvorenim terenima uz rubove šuma. Oglašava se tipičnim : „ čvrrrr….“.Zimu prezimljavaju u jatima od po 10 – 20 ptica, hraneći se preostalim plodovima kleke, šipurka i gloga. Nije rijedak ni oko vikend naselja. Dobar je pjevač, ali nema tako raskošnu pjesnu kao njegov srodnik, drozd pjevač. Ako se njegovom arealu približi kakva nepoželjna ptica, napašće je, i u brišućem letu poprskati izmetom.
Fringilla coelebs – obična zeba, fink
E : Chaffinch D : Buchfink
Fink je naša stanarica sa izraženom skitnjom u zimskim mjesecima (XI–III). Najbrojnija od svih zeba i tipični predstavnik porodice zeba. Živi kako u četinarskim tako i u bjelogoričnim šumama, ali je isto tako ima u seoskim i gradskim baštama i voćnjacima. Oglašava se tipičnim „fiiink„. Gnijezdi se dva puta u toku godine. Gnijezdo smješta u žbunju ili upleteno u granama četinara.
Serinus serinus – divlja kanarinka, girlic, štajncajzla, žutarica
E: Seri D: Girlitz
Selica. Dolazi početkom aprila, a na jesenju seobu polazi sredinom novembra. Zastupljena u znatnom broju. Na perju preovladavaju žućkasto–maslinasti tonovi pa je mnogi zovu žutarica. Ima sićušan, kupast kljun. Nastanjuje četinarske ali i mješovite šume. Javlja se tipičnim „girrrllic…“ po čemu se lako prepoznaje. Ima jedno gniježđenje.
NASTAVIĆE SE…