JEDAN JE VITO
JEDAN JE VITO
Veče posvećeno Vitu Nikoliću
Šavnik, kuća Borisava Pekića.
Datum i vrijeme: nebitno
Čuo se glas flaute, niotkuda, sve dok se na sceni male pozornice ispred kuće Borisava Pekića, nije pojavila u rukama Žane Lekić, noć je već ličila na posebnu.
A pogotovu kada su stihovi:
…dobro jutro jutro sneno
dobro jutro nebo plavo
hvala ti za ljubav ženo
hvala ti za ležaj travo…
iz grla prekaljenog majstora izgovora, Slobodana Marunovića zaparali tišinu, ona je i postajala takva.
Uvaženi dame i gospodo, dobro vam veče u noći snenoj – …u jednom dobu kada se teško šta shvata… U ovom magičnom prostoru, između obala tri rijeke, gdje se čuje cvrkut razmaženih gospođica lasta i gdje se valjaju grudve smijeha, gospode vrabaca, večeras dajemo veliki naklon i poštovanje na lik i djelo Vitomira Vita Nikolića, velikana crnogorske poezije XX vijeka, bile su prve riječi medijatorke večeri Slavojke Slave Marojević.
Maksim Vujačić, čovjek koji je objavio desetak knjiga posvećenim životu i radu Vitomira Vita Nikoilića, prisjećao se tih dana kada su drugovali, prepričavajući događaje za pamćenje kojih je bilo na pretek. Povlačeći paralelu sa današnjicom, aludirajući na kulturu sjećanja koja je očigledno na umoru, Vitovim riječima: ne sjećaju se oni, ni mene živog ni tebe mrtvog.
Izražavajući zadovoljstvo, što se noć posvećena njenom ocu dešava upravo u Šavniku, uz riječi zahvalnosti organizatoru večeri, /Centar za kulturu, sport i medije, Turistička organizacija i Opština Šavnik/, sa vidljivom sjetom u očima, govorila je Vitova kći Danica Nikolić:
Srećna sam što sam večeras sa vama, ja ovdje nijesam gost, osjećam se kao domaćin, aludirajući na provedene dane kod ujčevine /Jegdić/ u Bukovici, sjećajući se brižnog oca koji je bio poznat: svi su već u školi znali za njega, skoro se pravdajući: nijesam naslijedila njegov talenat za stihove ali mi je poklonio novinarstvo, koje je u međuvremenu postalo moj život, osvrćući se na nebrigu institucija kada je on u pitanju: začuđujuće je da je tako zanemaren neko ko je po sudu mnogih, ostavio takav trag.
U međuvremenu smo se prisjećali riječi važnih ljudi o važnom čovjeku:
Vlatko Simunović (književni kritičar): Uz Njegoša, Vitomir Vito Nikolić je jedini crnogorski pjesnik čiji stihovi žive u pamćenju svih Crnogoraca.
Blagoa Eraković (reditelj): Pjesnik je onaj koga narod čita i pamti... Vito Nikolić je pjesnik u punom smislu te riječi. Njega razumiju oni koji nikad u životu nijesu čuli pjesmu i oni koji su najsavršeniji poznavaoci pjesništva.
Mihailo Radojičić ŠOK (novinar, pisac, scenarista i glumac): On je pjevao svakome, pa i bolesti…
Vito je bio mnogima učitelj i u pjesmama i u novinama, samo mu se nešto đaci ne javljaju. Mora da su pali na godinu. …A vi tamo što ste ga izdali više puta, izdajte ga sad kad već imate izdavačku kuću. Budite prave pokajnice.
Abdulah Sidran (književnik i scenarista):Vito nam je dao „grom u naše duše“. Njegova poezija je krcata emocijama… onoga ko zapisuje svoje misli i osjećanja.
Prof. Dr Ratko Božović: On je dolazio kao onaj koji se može označiti kao ‘budilnik’, što tu našu učmalost, mrtvilo, jednosmjernost, ili, ako hoćete, našu konvencionalnost, zapravo, dovodi u pitanje.
U kratkoj analizi Vitovog stvaralaštva, Prof. dr Draško Došljak pojašnjava; lirska poezija Vita Nikolića karakteriše se jednostavnošću izraza, ali i jakom emocionalnom snagom koja duboko pogađa čitaoca. On se koristi jasnim, neposrednim jezikom, izbjegavajući složene metafore i simbole, čime omogućava čitaocima da se lako povežu sa njegovim stihovima i usvoje ih. Vito je simbol crnogorske lirike – pjesnik kome Crna Gora duguje.
…da je više onih
što na tebe liče
potpisom krivim
i stihom od jeze…
bili su poslednji stihovi pjesme posvećene Vitu, po njegovim riječima, velikom i jedinom Vitu, crnogorskog pjesnika Gordana K. Čampara.
Scenu je krasila Vitova skulptura, crnogorskog vajara Slavenka Rakočevića Rakoča.
Smenjivali su se govori, stihovi, dugotrajni aplauzi, poneka suza, i noć je nekako na poseban način pokrivala Šavnik.
Na usnama prisutnih su treperile riječi: jedan je Vito!
odgovor.me